Saat 15:00'a kadar olan siparişlerinizi aynı gün teslim ediyoruz.
Kapat
1 ürün bulundu.

Sukulent & Kaktüs

Sukulent & Kaktüs

Kaktüs türlerinden biri olarak karşınıza çıkan sukulentler; teraslarda, evlerde ve bahçelerde uzun süre yetiştirilebileceği için sıklıkla tercih edilen bitkilerdir. Sukulent çiçeğinin bilinen en önemli özelliği, su tutma yeteneği sayesinde uzun süre boyunca susuz yaşayabilmesidir. Salonlarda ya da evin içinde kolayca yetiştirilebilen bu bitkiler özel günlerde çok iyi bir hediye alternatifi olarak değerlendirilebilir. Estetik güzelliği ile evinize ve ofisinize bambaşka bir hava katan sukulentlerin bakımının kolay olması en önemli avantajları arasında sıralanabilir.

Sukulent ve kaktüs sıcak iklim bitkisi olduğu için soğuk hava koşullarını çok fazla sevmezler. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında gelişim hızında çok önemli bir artış meydana gelen bu bitkiler, kış aylarında gelişimini durdurur. Sukulent bitkisi gelişimi için direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Eğer doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa sararma ihtimali vardır. Sukulent bitkisi için direk güneş almayan ya da yarı aydınlık ortamlar tercih edilmelidir.

Sukulent sıcak bir iklim bitkisi olduğu ve su tutma özelliği olduğu için kış mevsiminde 20 ile 30 gün arasında sulanması yeterli olacaktır. Daha sıcak olan yaz mevsimlerine geçildiği zaman sukulentin toprağını kontrol etmek ve sulama sıklığını topraktaki kuruluğa göre belirlemek gerekir. Sulama işlemi sukulent bitkisinin köküne doğru yapılmalıdır. Suyu tutma yeteneği olan toprak çeşitleri sukulentler için daha doğru bir seçim olacaktır.

Canlı çiçekler, estetik güzelliği ile özel günlerin olmazsa olmaz hediye unsuru olarak nitelendirilir. Karşısında sevdiği birinden gelen mis kokulu çiçekleri gören her insan kendini çok iyi hisseder. Sukulentler ise görsel güzelliği ile iç mekan dekorasyonuna şık bir dokunuş yaparken, uzun ömürlü olmasıyla beklentileri karşılar.

Sukulentler için bir saksı seçimi yaparken, bitkinin büyüklüğüne göre tercih yapmanız gerekir. Çok büyük ya da çok küçük saksılar sukulent bitkisine zarar verebilir. Çok büyük saksılar içerisinde ekilen sukulentlerin kökleri hava alabilir ve bu bitkinin için olumsuz bir durum oluşturur. Benzer bir durum karşısında küçük saksılarda ise kökler sıkıştığından bitki olumsuz etkilenir. Sukulent ve kaktüs bitkisi saksı değişimi yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise yaprakların zarar görmemesidir. Yaprakları zarar gören bir sukulent güçsüzleşir ve zamanla zarar görmeye başlar.

Sukulent ya da kaktüs çiçeği ekildikten sonraki 2 hafta içerisinde kök salmaya başlar. Bu iki haftalık süre, sukulentin gelişimi açısından son derece önemlidir.

Sukulent & Kaktüs Çeşitleri 

Kısa ve net bir ifade olarak ‘’dikensiz kaktüsler’’ olarak bilinen sukulentler; dallarında ve gövdesinde ya da yapraklarında su tutma becerisi oldukça yüksek olan bir bitki türü olarak bilinir. Bu noktada ‘’Her kaktüs bir sukulenttir ancak her sukulent bir kaktüs değildir’’ ifadesi yanlış değildir. Ev ve ofis gibi iç mekan dekorasyonuna farklı renk seçenekleriyle katkı sağlayan sukulentlerin, toprağı bir halı gibi kaplayarak yayılan ya da saksısından taşarak sarkan birçok farklı çeşidi vardır.

Büyüme ve gelişim sürecini ilkbahar ve yaz aylarından tamamlarken, kış uykusu ile geçiren sukulentler türlerine göre çiçek açma zamanı farklı olmakla beraber, uzattıkları sağlarından çiçek açmaya başlarlar. Dip kısımlarından yavrulayabildikleri gibi yine saplarından yavrulayabilirler. Ancak sukulentleri çoğaltmak istediğinizde, yapraklarından çelik yoluyla ya da köklerini ayırma özelliği ile çoğaltım sağlayabilirsiniz. Yapraklarından çoğaltma yapılacaksa yaprağın sağlam ve sağlıklı bir yaprak olmasına dikkat edilmesinde fayda vardır. Kökleri ayırma yaparak çoğaltılacak ise ilkbahar ya da yaz aylarını yani sukulentlerin gelişimlerini devam ettirdikleri ayların tercih edilmesi gerekir.

Doğada yetiştiği ortama en yakın olan koşulları sağlamak, sukulentlerin yeni yaşam alanları olan ev ya da ofislerde bu bitkiyi daha uzun ömürlü ve dayanıklı kılacaktır. Tam kuru toprak ve bütün toprağın ıslanmasını sağlayacak kadar su vermek ve sonrasında fazla suyun saksıdan akmasını sağlamak sukulent sulamanın püf noktası olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca bu işlemi su geçiren bir toprak kullanarak yapmak, toprağın çamurlaşmasının önüne geçer. Sukulentlerin ihtiyacı olan sulama ve besin sırasındaki süzdürme işlemini karşılayacak yapı özel sukulent yaprakları sayesinde sağlanırken, bakım kolaylığını beraberinde getirir. Saksı ve toprak değişimi ise bitki büyümeye başladıkça ve kökü değiştikçe yapılmalıdır. Kökünden daha büyük ya da daha küçük bir saksıya almak, sulama konusunda sorunlar yaşanmasına neden olur. Sukulentin ihtiyacını karşılayan bir sulama yapıp yapmadığınızı da bitkinin yapraklarını gözlemleyerek takip edebilirsiniz.

Bakımları söz konusu olduğunda son derece insan dostu ve kanaatkar olan sukulentler, kendi kendine yetebilen mütevazi bitkiler olmasıyla çok sevilir. Şehir hayatına en iyi şekilde uyum sağlayabilen bitkilerden biri olan sukulentleri bir araya getirerek birçok tasarım ve düzenleme yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise benzer türdeki sukulentleri bir arada düzenleyerek birbirinden ayrı olanları ayrıştırma işlemini yapmaktır.

Ülkemizde şehirden şehire farklılık göstermekle birlikte, örtü toprağı kaplayan gül şeklindeki sukulent türünün bir diğer ismi ise ömür çiçeğidir. Bazı insanların inancına göre ömür çiçeği, çiçek açtığı evin sahibinin ömrüne ömür katar ve tıpkı sukulentler gibi uzun ömürlü bir hayat sürme ayrıcalığına sahip olabilir.

Kaktüs familyasının bu üyesinin çeşitlerine bakıldığında, aslında her yaprağının bir bebek gibi olduğu görülür. Düşen yaprakları kendi kendine kök salarak, minik yapraklar çıkarmaya başlar. İşte yeni bir hayat bu şekilde ortaya çıkmayı başarır. Çimlenme süresi bulunduğu ortama ve türüne göre değişiklik gösterirken, 10-15 gün içerisinde köklerini toprağı bıraktığı görülür. Bu bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için çok fazla sulamaktan kaçınmak gerekir. Bu süreçte direkt olarak toprağa sulama yapmak yerine, yaprakları çok fazla ıslatmadan püskürtme işlemi ile sulama yapılması daha doğru olacaktır. Yeni bitkinin yaprakları büyümeye başladıkça daha büyük bir alana ihtiyaç duyulacaktır. Bu süreçte bitki büyüdükçe saksıyı bir boy büyüğü ile değiştirmek önemlidir.

Sukulentlerin yaprakları su dolu olduğu için kalın yapraklara sahiptir ve bazen bu yapraklar sanılanın aksine çok narin olabilir. Bu durum yaprakların daha kolay dökülmesine neden olabilir. Saksı değişimi sırasında sukulent çiçeğine bir bebek gibi davranılması tavsiye edilir. Buna rağmen düşen yapraklar olması kaçınılmaz olacaktır. Düşen yaprakları hemen toprağa bırakarak kendi kendine çimlenmesini bekleyebilirsiniz.

Sukulent & Kaktüs Fiyatları

Bitkiler, kişiye özel uygulanan bir terapi gibidir. Bu yüzden özel günleri anlamlı kılmak için her zaman başrolde yer alan bu zarif bitkiler, sıradan zamanlarda değer verdiği insanları mutlu etmek isteyen kişilerin de ilk tercihidir. Karşısında değer verdiği birinden gelen çiçekleri gören her insan kendini özel ve değerli hisseder. Dolayısıyla mis kokulu çiçekleri kullanarak ince ruhunuzu sevdiklerinize karşı ispat edebilirsiniz.

Canlı çiçekler ve narin bitkilere verilen emeğin sonuçlarını somut şekilde gören herkes, onlara çok daha fazla bağlanır. Bir bitkinin büyümesine şahitlik etmek çok tatlı bir mutluluktur. Sukulentler kokusu olan bir bitki olmasa bile, görsel olarak tüm duygulara hitap edebilir. Kolay büyüyen bu zahmetsiz bitkilere satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detayların başında ise firma seçimi gelir. Doğru firma seçimi; satın alınan bitkilerin kalitesini doğrudan etkilediği için mutlaka kalite ön planda tutulmalıdır.

Arelia Flowers, söz konusu canlı çiçeklerle eşsiz mutluluklara şahitlik etmek olduğunda yüksek kalite standartlarda tasarımlara imza atan profesyonel bir firmadır. Uzun yıllardır çiçek sektöründe verdiği hizmetlerle ön plana çıkan firmamız için öncelikli olan sevdiklerinizi mutlu etmek istediğinizde ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek geniş bir ürün portföyüne sahip olmaktır. Bu yüzden Arelia Flowers web sitesinde yer alan birbirinden farklı çiçeklere göz attığınızda, zevkinize ve ihtiyacınıza uygun farklı çiçek türlerini bir arada bulabilirsiniz. Kolay alışveriş ve kaliteli hizmeti deneyimlemek için sizde hemen Arelia Flowers farkını yaşayabilirsiniz.

Whatsapp