Saat 15:00'a kadar olan siparişlerinizi aynı gün teslim ediyoruz.
Kapat
5 ürün bulundu.

Havayı Temizleyen Bitkiler

Havayı Temizleyen Bitkiler

İç mekân yaşam alanlarının hava temizliğini sağlamak oldukça önemlidir.Ev yada iş yerleri farketmeksizin uzun zamanların geçirildiği yaşam alanlarının havası kısa sürede, bunaltıcı bir hâl alabilmektedir. Bu sebeple havayı temizleyen bitkiler, bu alanlar için oldukça doğru seçenekler olacak tır. Çünkü yaşam alanlarındaki kötü hava, hayat kalitesini ciddi anlamda etkilemektedir.

Bu nedenle havayı temizleyici bitkiler insan sağlığı için iç mekânlarda sıklıkla tercih edilen,bitki ler arasında yer almaktadır. Bu bitkiler sıklıkla tercih edilmesinin yanı sıra hoş görüntüleriyle de iç mekânlarda atmosferi değiştirmektedir. Bunun yanında tasarımda kullanılan bu bitkiler birçok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden en önemlisi ise havayı temizlemesinin yanı sıra yaşam alanlarında var olan negatifi pozitife çevirmesidir. 

Bu bitkiler işyerleri yada ev gibi kapalı ortamlardaki karbondioksiti tüketerek, oksijeni üretirler. Böylelikle ortamın temiz bir havaya kavuşmasını sağlarlar. Evin havasını değiştiren bu ev bitkileri, oluşturduğu oksijen ile ortamın havasını ferahlatıcı ve rahat nefes alınabilen bir hale getirmektedir. 

Havayı temizleme özelliğine sahip bu bitkiler, bu özelliğinin yanı sıra bazı araştırmalara göre yaşam alanlarındaki kanserojen içeren maddeleri de ortamdan arındırmakta ve böylelikle insan sağlığını mümkün olduğunca korumaktadır.Günün büyük bir kısmını kapalı alanlarda geçirdiğiniz düşünüldüğünde bu özel çiçekler, sizin için oldukça faydalı ve doğru tercihler olacaktır. 

Havayı Temizleyen Bitkiler Hangileridir ?

Doğanın mucizesi olan bitkilerin,çoğu evdeki havayı temizleyen ve arındıran özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde salon, balkon,teras, işyeri ve ofis ortamlarında sıklıkla yer almaktadır. Sağlıklı bir yaşam, temiz hava ile mümkündür. Hava ne kadar temiz ise sağlık o kadar muhtemeldir. Sağlıklı bir yaşamın temelinde yer alan bitkiler, havayı temizler aynı zamanda da ortama şıklık katar. Yaşam alanlarınızda temiz bir hava yaratmak istiyorsanız, evdeki havayı temizleyen bitkiler arasında hangilerinin yer aldığını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz;

İngiliz Sarmaşığı 

İngiliz sarmaşığı evin havasını değiştiren, bakımı kolay bitkiler arasında yer almakta ve oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun sebebi ise yer aldığı mekândaki zehirli gazları içine çekmesidir. 

Bu yönüyle ön planda olan bu bitki,oldukça hızlı büyümektedir.Böylelikle daha hızlı yeşillenmekte ve ortama şıklık katmaktadır. Diğer bir adıyla duvar sarmaşığı olarak bilinen İngiliz Sarmaşığı, güneşi oldukça sevmektedir. Bakımı oldukça kolay olan bu bitkiler,toprağı kurudukça sulanarak daha sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Areka Palmiyesi 

Yaşam alanlarının havasını temizleyen bitkiler arasında yer alan Areka, oldukça popüler bitkiler arasında ilk sıradadır. Bu salon bitkileri bulundukları ortamdaki kimyasalları büyük bir ölçüde filtre etmektedir. Havayı zararlı toksinlerden arındırmakta oldukça usta olan bu bitkiler, havayı nemlendirme özelliğine de sahiptir. 

Tüm bunların yanında gür yaprakları ile kullanıldığı iç mekânlarda yeşil ve güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Doğrudan güneş ışığı sevmeyen bu çiçekler, bulunduğu ortamda aydınlık bir odada oldukça hızlı büyüyecektir. Humuslu ve nemli toprakları seven Areka,aralıklarla sulandığı takdir de uzun ömürlü bitkiler arasında yer almaktadır.

Dracaena

Farklı kimyasal maddeleri temizleyen Dracaena bitkisini yetiştirmek, hem sağlık açısından hem de görsellik açısından oldukça doğru tercihlerdir. Kötü havayı temizleyen bu bitkiler, nem ve ısıya karşı oldukça dayanıklı bitkiler arasında yer almaktadır. Dracaena bitkisini yetiştirmeye karar veril diği takdirde bulunacağı ortamın, dolaylı olarak güneş ışığı aldığından emin olunmalıdır. Çünkü bu şekilde bitki daha güzel ve sağlıklı bir şekilde yeşillenecektir.

Aloe Vera 

Havayı temizleyen bitkiler denildiğinde akla ilk gelen kesinlikle Aloe Vera olacaktır. Sağlık alanın da oldukça önemli bir yere sahip olan bu bitkiler,bulunduğu ortamın havasını temizlemek konusunda da oldukça başarılıdır. Gayet hoş bir görüntüye sahip bu bitkiler,kolay bakımı sayesinde oldukça tercih edilmektedir.

Barış Çiçeği 

Barış Çiçeği havadaki kötü kokuyu temizlemesi ile bilinen bitkiler arasında başlarda yer almaktadır. Nispeten küçük boyutlarda olan bu bitkiler çok yer kaplamaması sayesinde sıklıkla tercih edil mektedir.Beyaz renkli çiçeklere sahip olan bu bitki, havayı temizlemesi ile beraber şık görüntüleri ile de bulundukları ortama uyum sağlamaktadır. Barış Çiçeği için nemli bir toprak ve iyi bir bakım oldukça yeterlidir.

Paşa Kılıcı 

Paşa Kılıcı serin ve ışık alan bir mekânda konumlandırılarak,ortamdaki havayı temizleyecek bitkiler arasında oldukça ideal bir yere sahiptir. Bulunduğu ortamda yer alan zehirli gazları filtreleme özelliğine sahip olan bu bitkiler, az sulansa bile canlılığını uzun süre korumaktadır. Bu nedenle iç mekânlarda sıklıkla tercih edilmekte ve şık saksılarda şık bir görüntü yaratmaktadır.

Kroton

Bulunduğu ortama oksijeni bol yayması ile bilinen bu bitkiler, nispeten komplike olan bitkiler arasında yerini almaktadır. Güneşi çok seven bu bitkiler,kapalı ortamlarda yaydığı oksijen sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bu bitkinin yaprakları sonradan renk değiştirir ve kızarır. Bunun en önemli sebebi ise güneş almasıdır. Bu sayede oldukça egzotik ve şık salon bitkileri arasında yerini almaktadır. 

Flamingo Çiçeği 

Antoryum çiçeği olarak da bilinen bu bitkiler,havadaki amonyağı temizlemesi ile bilinmektedir. Havadaki zararlı bileşenleri temizleyen Flamingo Çiçeği, çeşitli problemlere yol açan toksinleri havadan temizleyerek insan sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. 

Bu bitkiler kalbe benzeyen yaprakları sayesinde oldukça zarif gözüken çiçekler arasında yer almaktadır. Uzun ömürlü bir bitki olan Flamingo Çiçeği, yaşam alanlarında kullanılmak için oldukça doğru tercihler olacaktır.

Kasımpatı 

Kasımpatı bulunduğu ortamın havasını temizleyerek daha temiz bir atmosfer yaratmaktadır. Farklı renklere ve forma sahip olan bu çiçeklerin toprağı, yumuşak ve nemli olmalıdır. Çünkü bu sayede daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyüyecektir. 

Güneş ışığından ve aydınlık ortamlardan hoşlanan bu bitkiler genel olarak serin ortamlarda oldukça uzun süre yaşayabilmektedir. Aynı zamanda sıcaklık ve susuzluğa da uzun süre dayanması sebebiyle yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Açelya 

Açelyalar havadaki tüm kimyasalları emmesi ile bilinen özel çiçekler arasında yerini almaktadır. İç ortam havasını bu şekilde olumlu etkileyen bu bitkiler, oldukça hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Kuru bir havaya sahip kapalı mekânlarda iki yada üç günde bir sulanan bu bitkiler, birçok farklı renk seçenekleri ile de oldukça şık ve gösterişli gözükmektedir.

Peru Mumu 

Bulunduğu ortamdaki elektromanyetik dalgaları içine çekmesi ile bilinen bu bitkiler,radyasyondan kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisinde de oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Yazın oluşan yüksek sıcaklıklarda bile oldukça dayanıklı olan bu Peru Mumu bitkisi, genel olarak 10 günde bir 1 defa sulanarak ışıklı ve aydınlık ortamlarda uzun süre yaşayabilmektedir.

Para Çiçeği 

Elektromanyetik dalgaları emebilen bu özel bitkiler, yapraklarında oluşan fitonsitler sayesinde bulunduğu mekândaki stresi azaltmaktadır. Sevimli görüntüsü ile  ev dekorasyonlarında oldukça tercih edilen bu bitkiler,bulunduğu ortama hoş bir değer katmaktadır.

Havayı Temizleyen Bitkilerin Fiyatı

Havayı temizleyen bitkilerin fiyatları türü ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Bu bitkiler fidan şeklinde satın alınabileceği gibi büyümüş haliyle de tercih edilebilmektedir. Yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilen bu bitkiler çok iyi bir alternatif olması ile birlikte, türlerine göre fiyat performans alabilmektedir. 

Çok uygun fiyatlı yada çok yüksek fiyatlarla alıcısına sunulan bu ürünler,her bütçeye ve zevke uygun birçok çeşidi içinde bulundurmaktadır. Yapmanız gereken tercih edeceğiniz salon çiçeğine karar vererek, bütçenize uygun şekilde ona sahip olmaktır.

Whatsapp